Nakupování v Thajsku

Měnou země je thajský baht (THB).

Bangkok je hlavním nákupním centrem regionu. Nízké daně, jako je 8% DPH, kterou lze navíc často refundovat pomocí standardních metod TAX Free při odjezdu ze země, přispívají k obchodní činnosti.

Každý turista si chce něco z tak exotické země jako Thajsko dovézt. Buďte však opatrní, padělků mezi „starožitnostmi“ je mnohem víc než originálů. Originály předmětů jsou často kradené. Export těchto artefaktů do zahraničí vyžaduje povolení oddělení výtvarných umění (Fine Arts Department) a export náboženských předmětů pak povolení oddělení náboženských záležitostí (Department of Religious Affairs). Každý seriózní antikvariát musí mít příslušné dokumenty. Při nákupu těchto předmětů žádejte povolení k exportu. Toto povolení je jistým druhem záruky pravosti a i pro to, aby Vám nestrčili padělek, požádejte prodejce o jeho předložení.

Předměty z drahých kamenů je lepší nekupovat na trhu, kde je mnoho padělků. Než si koupíte něco, co vám padlo do oka, ujistěte se o jeho pravosti. Nejkrásnější výrobky jsou z Barmy. Můžete si je koupit na hraničních trzích v Mae Sai a Tachilek.

Stříbrné výrobky s niello, což je typické thajské umělecké řemeslo, budou cenným suvenýrem a dobrou vzpomínkou na Thajsko. Stříbrné výrobky nejlépe nakoupíte v Chiang Mai. Zde na Wualai Road najdete obchody a stříbrnické dílny. Ve stejném městě si můžete koupit keramické výrobky. Celadon je slavný zelený porcelán tvořící důležitou exportní položku. Již v době Sukhothai byl vyvážen do mnoha asijských zemí. nejkrásnější předměty tohoto stylu se prodávají v Chiang Mai.

Tradičně vyváženy jsou i polotovary z hedvábí. Zvláště ceněné je legendární, neuvěřitelně drahé hedvábí v obchodech v ulicích Jim Thompson, Suriwong Road a Rama IV Roadv Bangkoku. Příznivější ceny naleznete v obchodech v ulicích Suriwong a Silom Road. Úžasné krásné hedvábí se vyrábí v Coratu a Surinu.

Šaty je nejvýhodnější nakupovat v Bangkoku. Vysoce kvalitní módní výrobky lze koupit za nesmírně nízké ceny na nočních trzích v oblasti ulic Patrong a Silom stejně jako na vrcholu ulice Sukumvit Road. Zde najdete také falešné výrobky slavných firem (hodinky Rolex, trička Lacoste atd.). Výrobky evropské třídy je lepší nakupovat ve velkých obchodních domech, například v oblasti Siam Square, kde se soustřeďuje řada obchodů. Nejzajímavějším je Mah Boon Krong Center.