Bezpečnost

V hotelu

Při ubytování v hotelu se snažte uchovávat peníze, cennosti a cestovní pasy v trezoru. Pečlivě se starejte o klíče od trezoru, stejně jako o klíče k vašemu pokoji (pokud to nejsou plastové karty, které lze snadno obnovit), protože mnoho hotelů má značnou penalizaci za ztrátu klíčů.

Když jdete z hotelu do města, nezapomeňte si s sebou vzít vizitku s adresou hotelu tištěnou v thajštině pro taxikáře, s nímž se bezpečně vrátíte. Obvykle jsou vizitky volně k dispozici na recepci. Eventuelně požádejte na recepci, aby vám takovou vizitku dali nebo napsali hotelovou adresu v thajštině na kus papíru. Pokud cestujete bez doprovodu průvodce na nějaké neznámé místo, bude užitečné požádat recepční, aby napsal název tohoto místa a adresu v thajštině.

Když jste v davu, na rušné ulici, na nočním trhu, v přeplněném autobusu nebo v metru, nedávejte peněženku do zadní kapsy kalhot. Snažte se dávat pozor na kabelku.

Pokud půjdete s peněženkou, vložte do ní vizitku hotelu, na níž zapíšete své jméno a číslo pokoje. V případě ztráty existuje možnost, že ji získáte zpět s dokumenty a kreditními kartami, ale nejčastěji bez peněz. I když jsou známy případy vrácení peněženky i peněz.

Směnárna

V turistických oblastech jsou směnárny na každém kroku. Vyměnit můžete i eura, ale nejpopulárnějšími jsou americké dolary. České koruny v Thajsku nevyměníte.

Doporučujeme nikdy nepřijímat poškozené a roztrhané bankovky v nominálních hodnotách vyšších než 20 bahtů: nevezmou je v obchodech a budete muset do banky, aby Vám je vyměnili. Ve směnárnách nevezmou roztrhané dolarové bankovky a budete se muset obrátit na banku. Nedávejte falešné dolarové bankovky do peněženky. Všechny směnárny v zemi jsou vybaveny zkušebním zařízením Interpolu. Trestní řízení v Thajsku je založeno na domněnce o vině a svědectví u soudu, které podává zaměstnanec směnárny.

Dokumenty

Pokud jste přišli sami a neužíváte služeb cestovních kanceláří, je třeba mít na paměti, že při ubytování do hotelu, při pronájmu auta apod. budete téměř jistě požádáni o fotokopii pasu. Připravte si předem několik kopií stránky, na které je vytištěno vaše jméno, příjmení, rok narození, číslo, místo vydání a platnost pasu a vaše fotka. Ušetříte si tím čas a vyhnete se pochybnostem o tom, co se děje s vaším pasem v cizích rukou. Případy, kdy kopie první (poslední) stránky nestačí: při získání thajské licence řidiče a při prodlužování víza u imigrační policie.

V taxíku Občas se řidiči taxíků mohou zdát až příliš vlezlými. Pokud uvidíte řadu zaparkovaných taxíků a současně bude projíždět volné auto, bude levnější, pokud odjedete s ním a bude zapnutý taxametr (v angličtině a v thajštině teg). Obvykle jej sám řidič okamžitě zapne, ale pokud se tak nestane, neváhejte se ho zeptat. Pokud odmítnete zapnout měřiče, máte plné právo opustit auto bez placení.