Kultura

Kultura Thajska prošla velkým vlivem Indie, Číny, Kambodže a dalších zemí jihovýchodní Asie. Národní náboženství Thajska, buddhismus, je základem sebeuvědomění a sebevědomí Thajců. Ve skutečnosti thajský buddhismus přijal prvky mnoha regionálních náboženství pocházejících z hinduismu. V jižní části Thajska pak existuje mnoho zástupců islámského náboženství.

V Thajsku existuje několik různých etnických skupin. Některé z nich jsou původem z Barmy, Laosu, Kambodže a Malajsie, ale pod vlivem thajských a dalších světových kulturních toků procházejí zásadními změnami.

Stejně jako v jiných asijských kulturách je úcta k předkům důležitou součástí duchovního života Thajců. Thajci jsou velice pohostinní a štědří, mají hluboké povědomí o sociální hierarchii, což je důležitým konceptem thajské kultury. Podle tradice nejstarší v rodině činí důležitá rodinná rozhodnutí.

Tradiční thajský pozdrav wai je většinou jako prvním vyslovován mladším ze dvou lidí a je doprovázen zamáváním ruky, takže prsty hledí na tvář druhé osoby, obvykle je doprovázen výrazem „Sawat-dii khrap“ pro muže a „Sawat-dii ka“ pro ženu. Starší odpovídá stejným způsobem. Také společenské postavení a pracovní pozice ovlivňují, kdo zdraví jako první: například guvernér provincie bude pozdraven jako první i výrazně věkově starším člověkem.

Muay Thai – thajský box získal uznání ve světě v 90. letech. Film Fight or Flight, který získal cenu za nejlepší zahraniční dokumentární film na festivalu na Long Island, vyvolal zájem západních žurnalistů o Muay Thai.

Mezi thajská tabu patří dotýkat se něčí hlavy nebo ukázat na něco pomocí nohy, protože hlava je považována za nejposvátnější část těla a nohy za nejšpinavější. Pokud šlápnete na někoho nebo na jídlo, to je považováno za urážku. Některá tradiční tabu však ztratily svůj význam, stejně jako v jiných asijských kulturách, v důsledku integrace Thajska do světového systému.

Knihy a dokumenty jsou velmi důležitými předměty. Nikdo by jimi neměl házet nebo nechat válet na podlaze. Thajská společnost byla v posledních letech silně ovlivněna vícejazyčným tiskem a televizí. Noviny jsou vydávány v angličtině, thajštině a čínštině. Největší thajské noviny používají anglické názvy a titulky. Mnoho velkých společností v Bangkoku používá jako úřední jazyk angličtinu.