Sezona na Phuketu

Kdy je nejlepší jet na dovolenou na Phuket?

Největší ostrov Thajska, pozoruhodný svou rozmanitou povahou a „perla jižního Thajska“ – Phuket, je úctyhodným letoviskem v Andamanském moři u jihozápadního pobřeží pevniny spojeným s ní mostem Sarasin. Přečtěte si náš článek o klimatických podmínkách, ve kterém zjistíte, proč je nejlepším obdobím k cestování na bílé písečné pláže Phuketu období od prosince do března.

Pláž na ostrově Phuket
Phuket pláž

Phuket: turistická sezona

Phuket, jedno z nejlepších míst na plážovou dovolenou ve světě, se na svou rozvojovou cestu vydal ve vzdálených 80. letech. Hlavním bohatstvím ostrovu jsou široké prostorné bílé pláže s celoročně teplou tyrkysovou vodou obklopené luxusní zelenou krajinou. Dnes je Phuket jedním z nejoblíbenějších asijských středisek, každoročně přijímá až 4,5 milionu turistů z různých zemí světa. Navzdory širokému spektru vodních sportů, které jsou prezentovány jako celek, odpočinek na Phuketu je klidný a uvolněný. S vlastním letištěm, rozvinutým turistickým průmyslem, vysokou úrovní služeb a elitními hotelovými komplexy má předpoklady drahého letoviska. Ve všech těchto případech však poskytuje všechny potřebné podmínky i pro cestující s nižším rozpočtem. Díky teplému tropickému klimatu trvá turistická sezona v Phuketu 365 dní v roce.

Hlavní sezona na Phuketu

Od listopadu do května má ostrov větší hustotu turistů než místních obyvatelů. Tato dočasná preference není náhodná a je vysvětlena koncem období dešťů, takzvaným suchým intervalem. Vlhkost je normalizována, teplota vody se stává příjemnější, takže je to období plážové sezony. Vlastně proto sem všichni přicházejí. Turistická veřejnost je docela nesourodá. V Phuketu najdete manžele s dětmi, mladé lidi i homosexuály – všichni se zde cítí stejně dobře. Nejvíce turistů přiletí z Číny, Ruska, Austrálie, Jižní Korey a Švédska. A v poslední době přibyl růst zájmu od našich krajanů. Do jisté míry to je způsobeno zlevněním letenek do Asie. Do budoucna se plánuje přilákat turistů ještě vice, kapacita letišť byla rozšířena, dochází k rozvoji dopravní infrastruktury a výstavbě nových hotelů. Nicméně už teď na vrcholu turistické sezony je na ostrově plno turistů. Obzvláště poptávaným období je doba během vánočních a novoročních svátků. Ceny v této době stoupají i o 40 % oproti cenám mimo sezonu.

Pláž na ostrově Phuket v hlávní sezoně
Phuket v hlavní sezoně

Mimo sezonu

Volba odpočinku na Phuketu mimo sezonu, která trvá od června do října, je primárně způsobena značnou úsporou. Během tohoto období se ceny, počínaje cenami letenek, hotelovým ubytováním a končící výpravou za výlety nebo masážemi, sníží přibližně dvakrát, což je způsobeno ne úplně ideálními povětrnostními podmínkami. Jde o období tropických bouří, které mohou trvat hodinu, ale i celý den. Největší množství srážek obvykle přichází v letních měsících. Nicméně předpovídat, jaké bude počasí, je nemožné. Stane se, že během standardních dvou týdnů odpočinku pršet bude jen párkrát, ale je samozřejmě možná i zcela odlišná situace, takže si každý turista sám rozhodne, zda bude riskovat, aby ušetřil peníze, nebo ne. Nicméně před surfery toto dilema obvykle nestojí: pro ně vítr, často doprovázející srážky, je vhod a v této době se vytvářejí stabilní vlny.

Pláž na Phuketě mimo sezonu
Phuket mimo sezonu

Plážová sezona na ostrově Phuket

Teplota vody v Andamanském moři se během roku pohybuje v rozmezí 28–30 °C, proto na základě údajů klimatických ukazatelů lze říci, že plážová sezona na ostrově trvá po celý rok. Nicméně tato možnost neznamená stoprocentní záruku, protože bezpečnost a pohodlí koupání jsou také ovlivněny takovými faktory, jako jsou čistota vody, výška vlny a rychlost větru. Takže v období dešťů je plavání pravděpodobně spíše skákáním na vlnách, i když se správnou volbou místa je koupání celkem možné, například na plážích Nai Young Beach, Paradise, Kata nebo Cape Panwa. Pokud mluvíme o nejlepší době na dovolenou na pláži, pak jsou to určitě zimní měsíce, kdy je počasí téměř bez větru a moře je velmi čisté.

Sezona surfování

Surfování na Phuketu je novým trendem a tento typ vodních sportů právě začíná získávat dynamiku. Nejlepší místa jsou na západním pobřeží ostrova. Surfuje se zde od července do října, kdy foukající větry způsobují vlny o výšce 2–3 metry.

Potápěčská sezona

Západní pobřeží přitahuje milovníky podmořské krásy. Místní vody jsou plné barevných ryb a dalších mořských živočichů. Střediska pro potápění fungují samostatně i jako součásti 4* a 5* hotelů. Obzvlášť populární je potápěčské safari na člunech s průhledným dnem na nedalekých ostrovech kolem Phuketu, kde je mořský život pestrý a zbavený lidského vlivu. Optimální doba pro potápění je od listopadu do května. Je třeba připustit, že nejvíce vzrušující potápění je stále na Similských ostrovech, které se nachází 100 km od Phuketu a patří mezi 10 nejkrásnějších míst světa pro potápění. Nejlepší je sem přijet mezi únorem a květnem – během migrace ryb.

Nejlepší čas pro výlety

Dovolená v Phuketu není omezena pouze na plážovou dovolenou a vodní sporty. Mnoho turistických zařízení, ať už přírodních i stvořených člověkem, vás určitě zaujme. Například motýlová zahrada, ostrov Jamese Bonda, Phang Nga Bay, kulturní a zábavní park „Fantasia“, mnoho thajských chrámů atd. Pokud máte zájem o výlety v těch nejpohodlnějších podmínkách, je pro ně vhodný čas od prosince do března, kdy jsou srážky minimální, a tudíž stav silnic je téměř dokonalý a navíc není příliš horko.

Výletu na ostrově Phuket
Show s krokodilem

Období svátků a festivalů

V Phuketu jsou všechny svátky oslavovány s velkou fantazií. Seznam událostí na státní úrovni naleznete v části textu o Bangkoku. V místním kalendáři ostrova však existuje značný počet vlastních dat. Mezi nejzajímavějšími událostmi, které se tradičně konají každý rok, lze zdůraznit následující: prosinec – triatlonové soutěže a regata o královský pohár, 13. března – vítězství nad Barmou, duben – homosexuální festival, 13. dubna – svátek vypouštění želv, květen – Sea Food Festival, září–říjen (1. den 9. lunárního měsíce) – vegetariánský festival, 1. listopadu – Patong Carnival, polovina 6. a 9. lunárního měsíce – festival lodí Chao Le.