Sezona v Pattaye

Kdy je nejlepší vyrazit do Pattaye?

Nejpopulárnějším letoviskem Thajska je Pattaya, město na východním pobřeží Siamského zálivu, vzdálené 165 km od hlavního města. Přečtěte si náš článek o klima v Pattaye, v němž říkáme, proč je nejvhodnější dobou pro cestu do střediska období od prosince do března.

Turistická sezona v Pattaye

Kdysi byla Pattaya skromnou rybářskou vesnicí. Všechno se změnilo během války s Vietnamem: díky americkým vojákům si toto místo získalo pověst centra zábavy pro dospělé, která se vlastně dochovala dodnes. Navíc je dnes Pattaya uznávaným hlavním městem asijského průmyslu pro dospělé a podle zpravodajské agentury RBC vede v žebříčku těch nej měst hříchu ve světě. Zábava je tvořena hlavně go-go tanečnicemi, skvělými mejdany, masážními salony, bary, hospodami atd. Neměli bychom však zapomínat na to, že Pattaya se nachází na pobřeží a přestože pláže nejsou zrovna nejčistší a nedosahují vysokých standardů zbytku Thajska, můžete zde strávit krásnou plážovou dovolenou. Horké klima a celoroční specializace Pattayi vedly k tomu, že turistická sezona v resortu trvá po celý rok.

Hlavní sezona

Od listopadu do března je Pattaya plná turistů. Dlouhé deště už jsou za námi. Vyčerpávající vedro ustupuje a nastává čas na zábavu. Ceny vstupenek a ubytování v hotelech mohou být 4 krát vyšší než mimo sezonu. Navíc většina hotelových pokojů je vyprodaná nejméně 2 měsíce předem. Proto se doporučuje rezervovat hotely a výlety včas. Vzhledem k tomu, že Pattaya, navzdory přání vlády zbavit letovisko reputace místa hříchu, i nadále nabízí nediskrétní „zábavu pro dospělé“, hlavní turistický tok zde představují mladí lidé a samotáři – muži středního a důchodového věku. Mělo by však být poznamenáno, že den a noc v Pattayi jsou velmi odlišné, v denní době je všechno zcela důstojné a co je nejdůležitější, je tu co vidět. Proto v letovisku mají tak rádi páry a rodiny s dětmi. Na 4 měsíce intenzivní turistické sezony se počet obyvatel Pattaye zvětšuje přibližně 2 krát, ale i přesto je Pattaya město s nejnižšími ceny ubytování a stravování (zejména mořské plody) v Thajsku. Je zde také největší koncentrace hotelů v Thajském království. A má ideální dopravní dostupnost: je to nejbližší letovisko k letišti v Bangkoku.

Mimo sezonu

Období od dubna do října je mimo sezonu, což se projevuje hlavně poklesem turistické aktivity a nižšími cenami v hotelech. Během tohoto období si můžete koupit letenky do Pattayi za směšné peníze. Jak víte, hlavní náklady na cestu do Thajska tvoří letenky (až 60 %). Během období snížené poptávky zlevňují letecké společnosti ceny letenek až k 8 tisícům korun, protože spousta lidí se dovolené v Thajsku během sezony dešťů. Ale obávají se zbytečně, protože většina srážek přichází během května a prvních dvou měsíců podzimu, navíc většinou prší v noci a množství srážek není nijak závratné. Jedinou nepříjemností je vysoká vlhkost, takže období mimo sezonu je vhodné pouze pro turisty, kteří dobře snášejí vlhkost.

Plážová sezona v Pattaye

V Pattayi nejsou žádné pláže připomínající pláže z reklamy tyčinky Bounty a ani čistota mořské vody není nejlepší. Nenároční turisté odpočívají na místním písečném pobřeží, zbytek jezdí na sousední ostrovy, což trvá 40–45 minut lodí. Plážová sezona trvá po celý rok, kdy se teplota vody pohybuje mezi 27–29 °C. Vzhledem k umístění střediska v uzavřeném zálivu a zabezpečení před větrem okolními horami, se silné bouře a hurikány letovisku vyhýbají jak v létě, tak i během monzunového období. Nejlepší podmínky pro koupání se však vyskytují v „chladném“ období od prosince do února, kdy je průměrná teplota vody 27 °C a vzduchu 31 °C.

Nejlepší čas pro výlety

Dovolená v Pattayi nabízí spoustu výletů. Místní agentury mají v nabídce až 55 různých variant. Kromě místních atrakcí (jako krokodýlí farma, „Nong Nooch“ tropická zahrada, Khmer chrámy, atd.) nabízí výlety a mořské plavby do turistických míst v sousedních střediscích a na ostrovech. Často turisté vybírají balíček ve spojení Bangkok a Koh Samui či Bangkok a Krabi. V tomto případě je optimální dobou k prozkoumání města období od prosince do konce února. Touto dobou zde není příliš horko a je poměrně sucho.

Období svátků a festivalů

Pattaya je součástí jižního Thajska a proto zde slaví státní svátky království, jejichž seznam najdete u informací o Bangkoku. I místních festivalů a oslav je mnoho. Zdůrazněme mezinárodní hudební festival, který probíhá v březnu, Pattaya karneval a festival Wang Lai tradičně konané v dubnu, oslavy příchodu nového roku dle Thajského kalendaře, červnový maratón, říjnové Buffalo Race v Chonburi a také svátek světla Loye Krathonga v den úplňku v listopadu.