Sezony na Koh Samui

Kdy nejlépe vyrazit na Koh Samui

Je to jeden z nejkrásnějších ostrovů Thajska a třetí největší ostrov celého království. Koh Samui, který se nachází 80 km jižně od pevniny, je malebným letoviskem v Thajském zálivu. Přečtěte si náš článek o klimatických podmínkách ostrova, kde vám povíme, proč je nejlepší čas na návštěvu ostrova období od prosince do dubna.

Turistická sezona na Samui

Od roku 1990 si ostrov Samui zasloužil reputace jednoho z nejlepších letovisek v Thajsku, a proto sem každoročně přijíždí více než 3 miliony turistů z různých zemí světa, aby se ponořili do úžasné atmosféry tropů, leželi na sněhově bílých plážích a odpočali si po pracovním roce na thajské masáži. Podmínky Samui jsou ideálními pro ty, kteří chtějí strávit aktivní dovolenou a zažít dobrodružství. Ostrov nabízí noční kluby, potápění, surfování, lov, výlety na želví ostrov a farmu krokodýlů, trekking v džungli na slonech, jeep safari, bílé písčité pláže s bujnou vegetací, útulné bungalovy přímo na pláži, vodu a ticho rušené pouze šumem vln. Vzhledem k úžasné atmosféře ostrova zde trvá turistická sezona po celých 365 dní v roce.

Hlavní sezona

Hrdostí ostrova Samui a jeho hlavními vizitkami jsou úžasné korálové pláže, které se v zimních měsících proměňují v opravdovou Mekku turistů, jež jsem přijíždí z celého světa. Touhle dobou, v období od prosince do dubna, je sezona na Koh Samui nejvyšší a nejrušnější. Velké vzrušení způsobuje především vysoká popularita zimní turistické destinace a vynikající povětrnostní podmínky na ostrově. Přicházejí sem nejen za zábavou na pláži, ale také za bláznivou zábavou na mnoha festivalech a svátcích. Jen mejdan „Full Moon Party“, pořádaný každý měsíc za úplňku, přitahuje mladé lidi z Ameriky, Austrálie a Evropy. Představte si, že jeden mejdan navštíví v průměru až 10 000 lidí! Ale vedle mladých návštěvníků, kteří mají stále vítr ve vlasech, sem přijíždí i spousta příkladných rodin s dětmi a novomanželů, pro které jsou vytvořeny všechny podmínky pro pohodlný odpočinek. V současné době jsou to hlavně Američané, Kanaďané, Australané, Britové, Italové, Francouzi, Němci a Švédové. Je to i nejpopulárnější destinace našich krajanů. Ceny v sezoně jsou poněkud nafouknuté, což je pochopitelné – když poptávka přesáhne nabídku, ceny za služby stoupají. To platí i pro leteckou dopravu (minimálně 2 přestupy) a ceny hotelů. Nejpopulárnější hotely budou s největší pravděpodobností obsazeny několik měsíců předem. Proto rezervaci hotelu proveďte alespoň 4–5 měsíců před plánovaným datem cesty, obzvláště pokud plánujete cestovat v období vánočních svátků, silvestra nebo thajského nového roku.

Mimo sezonu

Od května do října se ceny za ubytování na ostrově snižují kvůli poklesu cestovního ruchu spojeného s nástupem sezony dešťů. Hotelové pokoje jsou zaplněny jen ze třetiny a zbytek apartmánů je prázdný. Nicméně málo lidí ví, že deště na Samui vůbec neovlivňuji kvalitu odpočinku. Průzkumy cestovních kanceláří tvrdí opak, protože propagují především zájezdy do západoevropských letovisek v Itálii, Španělsku, Francii, Řecku, Chorvatsku a Černé Hoře, stejně jako Tunisku a Turecku, kde je v této době vrchol turistické sezony. Ve skutečnosti počasí na Samui vůbec není špatné: nejsilnější dešťové srážky se na ostrově vyskytují na podzim a v květnu. V letních měsících prší 3 až 4 krát týdně. Navíc trvání deště je v rozmezí 30–60 minut, málokdy déle. Pršet zpravidla začíná později večer nebo v noci. Navíc kvůli vysoké teplotě všechno vyschne během půl hodiny, takže žádné řeky namísto silnic, komáři, povalené kokosové palmy a stržené střechy domů, jak tvrdí cestovní kanceláře. A moře je nádherné, přinejmenším v létě je většina pláží poměrně klidná (i když je velmi horko). Ti, kteří o tom vědí, letí na ostrov v tichosti mimo sezonu a užívají si ten nejlepší odpočinek a nízké ceny.

Koh Samui plážová sezona

Kvůli subtropickému klimatu plážová sezona na Samui nikdy nekončí. Za mořem a pláží sem můžete přijet v chladné země i v horkém letě. Teplota vody se během celého roku pohybuje v rozmezí 26–29 °C, přičemž maximálních hodnot dosahuje od dubna do září. Pokud budeme mluvit o nejpohodlnějších podmínkách pro dovolenou na pláži „komplexně“, pak nejlepší čas na cestu na Samui bude od prosince do března, kdy je vztah mezi vlhkostí a teplotou vody a vzduchu ideální. Měli bychom však mít na paměti, že od prosince do února se zde mohou vyskytovat silné vlny, které jsou vítány zvláště surfaři, a v létě se moře může naopak pochlubit úžasným akvamarínovým vodou, která taky dobrá, ale tentokrát pro potápěče.

Nejlepší čas pro výlety

Samui je pozoruhodný nejen svou velikostí, ale také obrovskou rozmanitostí krajiny (džungle, kokosové plantáže, husté lesy, obrovská písečná planě, vápence, okouzlující vodopády), můžete si také prohlédnout tropické živočichy (krokodýlí a hadí farma, motýlí zahrada, želví ostrov, tygří zoo) a chrámové komplexy, stavební konstrukce (magický Buddha, zahradní chrám, mumie mnicha Ouates Kunar Koh atd.). Nejpříznivější podmínky pro prohlídku památek na ostrově jsou od poloviny prosince až do února. Začátek prvního zimního měsíce může přinést silné srážky (ale není to jisté) a v březnu nastává skutečné vedro.

Čas svátků a festivalů

S kulturou a tradicemi ostrovanů se můžete seznámit na mnoha slavnostech a náboženských ceremoniích organizovaných na Samui. Slavnostní události jsou vždy pořádány s velkou pompou, a proto jsou pro turisty velmi zajímavé. Jsou zde slaveny všechny národní a státní svátky Thajského království, najdete je v sekci o Bangkoku. Zvláštní zábavou na Samui je thajský nový rok Songkranu (od 13. do 15. dubna) – pláže se náhle stanou prázdnými, turistická veřejnost spěchá do měst, kde se začíná navzájem mezi sebou a místními obyvateli polívat vodou (to je „zábavná“ tradice nového roku). A v úplněk 12. lunárního měsíce se Thajci shromáždí u moře a vypouští speciální lodě, to je festival Loy Krathong na počest ducha vody a světla.