Klima na Koh Samui

Klima na ostrově Samui je teplé tropické s vysokou vlhkostí, v mnoha ohledech podobné klimatu jižního Thajska. Roční kolísání teplot je nevýznamné, změna období je diktována především změnou povahy srážek. Proto je období od května do listopadu považováno za vlhkého období a období od prosince do dubna je obdobím sucha, i když se vyskytují silné dešťové srážky, avšak v menším rozsahu. A od prosince do února je počasí považováno za „nejchladnější“.

Ostrov Samui na jaře

Na jaře je na Samui hodně turistů, přestože se jedná o nejteplejší část roku. Odpoledne teploměr vystoupá k 32–35 °C a sluneční aktivita dosahuje svého vrcholu. Proto byste měli být velmi opatrní, dodržovat pitný režim a opalovat se jen ve stínu. Obecně platí, že z bezpečnostních důvodů je doporučeno pobývat na plážích před 10:00 a po 16:00. Srážky na začátku sezony jsou poměrně malé, průměrná hodnota pro měsíce březen a duben jsou asi 4 dny v měsíci. V květnu je přeháněk více, ale ne tolik, aby vám to zkazilo pobyt na pláži. Mimochodem voda v moři v této době je velmi teplá 27–29 °C, ale někdy jsou malé vlny. K obhajobě těchto tří měsíců je nutné dodat, že na jaře je ostrov Samui obzvlášť krásný – všude rozkvétají světlé tropické květy a v parcích zeleň svěže vzplane.

Teploty a počasí na ostrově Samui na jaře

Počasí na Koh Samui na jaře. Jarní sezona na Koh Samui. Ostrov Samui na jaře
Počasí v Bangkoku na jaře

Koh Samui v létě

Léto, na rozdíl od jara, je charakterizováno nižšími teplotami, nicméně náchylnost k vysokým teplotám je stále kvůli zvýšené hladině relativní vlhkosti vzduchu vyvolané začátkem období tropických dešťů. Ve skutečnosti jsou srážky „bezpečné“, jelikož nejčastěji se deště vyskytují s nástupem tmy, pozdě v noci nebo velmi brzy ráno. Jsou dostatečně silné, ale v průměru trvají 30–60 minut, výjimečně 2–3 hodiny. Jedinou nepříjemností, kterou mohou vyvolat, je, že nechají turisty bez večeře (pokud jsou na polopenzi a nemají zásoby potravin). Jinak je vše docela spolehlivé, protože země vyschne během pouhé půlhodiny. Navíc v létě je spousta jasného slunce. Moře je poměrně klidné, ale v průběhu dne dochází k odlivu, což je důvodem, proč pláže s hloubkou pár metrů vyschnou.

Teploty a počasí na ostrově Samui v létě

Počasí na Koh Samui v letě. Letní sezona na Koh Samui. Ostrov Samui v letě
Počasí na Koh Samui v letě

Ostrov Samui na podzim

Od září do listopadu je na Samui monzunová sezona. Silné deště se stávají častějšími, občas začíná pršet i během dne. K tomuto se přidávají prudké větry, které způsobují velké vlny. Voda zůstává téměř tak teplá jako v létě. Listopad je jedním z nejhorších podzimních měsíců. Počasí se rozhodne „pomstít“ a během několik dní spadne měsíční norma srážek. V tomto okamžiku se ostrov doslova zaplaví deštěm. Naštěstí většina z nich spadne odpoledne. Občas se však neomezují na standardních 30–60 minut, ale prodlužují se na 3–5 hodin. Téměř celou dobu je obloha zamračená, avšak riziko popálenin je velmi vysoké. Mějte to na paměti, když pojedete na Samui v podzimní sezoně.

Teploty a počasí na ostrově Samui na podzim

Počasí na Koh Samui na podzim. podzimní sezona na Koh Samui. Ostrov Samui na podzim
Počasí na Koh Samui na podzim

Koh Samui v zimě

V prosinci na Koh Samui začíná hlavní turistická sezona, ale v prvních dvou nebo třech týdnech měsíce je počasí poměrně nepředvídatelné: může být jasné a suché a někdy i naopak – zatažené a deštivé. Takové kolísání klimatických podmínek je vysvětleno přirozenou změnou ročních období, která přichází někdy dříve a někdy později. Ale obecně je v zimě na Samui počasí prostě špičkové. Již na konci prosince se množství srážek sníží na 6–7 deštivých dnů, úroveň vlhkosti se normalizuje a večery nakonec přinesou osvěžující chlad. Téměř každý den přináší jasné azurové nebe a zlaté paprsky slunce, které osvětlují vše, co žije. Je to ideální doba pro dovolenou na pláži, ačkoli v některých místech budou pozorovány vysoké vlny, například na plážích Chaweng a Lamai.

Teploty a počasí na ostrově Samui v zimě

Počasí na Koh Samui v zimě. Zimní sezona na Koh Samui. Ostrov Samui v zimě
Počasí Koh Samui v zimě

Samui se podařilo získat lásku milionů turistů z Evropy a Asie, které rád vítá po celý rok. Chcete-li si co nejvíce užít svou dovolenou na ostrově, doporučujeme vám, abyste sem vyrazili v zimě nebo brzy na jaře.