Sezona v Bangkoku

Kdy je nejlepší jet do Bangkoku?

Bangkok je hlavním městem Thajska, exotické metropolí a zároveň významným obchodním, kulturním, ekonomickým a finančním centrem země. Thajci Bangkoku říkají „Město Andělů» a «východní Benátky». Přečtěte si náš článek, kde vám řekneme, proč je nejpříznivější dobou na cestu do tohoto skvělého města období od listopadu do dubna.

Parky v Bangkoku na ja5e
Park v Bangkoku

Turistická sezona v Bangkoku

Bangkok je jednou z nejpopulárnějších destinací v oblasti Asie a Tichomoří a každoročně přitahuje 11,5 milionu lidí z různých koutů světa. Pokud se chcete ponořit do neobvyklé subkultury nebo se dotknout kořenů buddhismu – přijeďte do rušného, ​​živého milionového města plného kontrastů – do Bangkoku, jehož energický a rozrušený život se ani na minutu nezastaví. Odpočinek v thajském hlavním městě je koktejlem z „usměvavého“ servisu, luxusních hotelů s úžasnými SPA-centry, žhavých nočních klubů, levného nakupování, prohlídek památek a starého kulturního dědictví. V Bangkoku není nic nemožné: od gastronomických dobrodružství a zábavy k hledání osvícení a zotavení. Výlety do Bangkoku se vyplatí kdykoliv, protože turistická sezona zde trvá 365 dní v roce.

Hlavní sezona

Bangkok je hlavní leteckou bránou do Thajska. Někdo hlavním městem Thajska jen projíždí a okamžitě „uteče“ do některého z mnoha letovisek v zemi, jiní se rozhodnou zůstat ve městě několik dní, aby prozkoumali hlavní atrakce, zatímco další tam přijedou za nějakým účelem – za obchodními aktivitami, za nákupy nebo jen za zábavou. Největší koncentrace turistů v Bangkoku je od listopadu do dubna, kdy je v Evropě zima, avšak zde naopak vládne nejpříznivější počasí. Mimochodem naši krajané se v hlavním městě Thajska mohou setkat poměrně často: v ročně je na letišti Suvarnabhum zaregistrováno až 40 tisíc českých občanů. Také z Malajsie, Číny, Ruska, Japonska, Spojeného království a Korey přijíždí značný počet cizinců. Tito turisté jsou toho názoru, že pobyt v Bangkoku může být téměř zadarmo. To je pravdivé jen částečně – v případě, že byste měli bydlet v jednom z nejhorších hotelů ve městě nebo pokud mluvíte o pobytu mimo sezonu.

Bhudictické mnichove v Thajsku
Bhudictické mnichove

Mimo sezonu

Mezi květnem a říjnem navštěvuje Bangkok turistů relativně méně . To je způsobeno deštivým obdobím a poměrně vysokými teplotami, což celkově není tím nejlepším předpokladem pro pobyt v hlavním městě, kde navíc nejsou žádné mořské pláže. Je však třeba poznamenat, že počet „letních“ turistů za posledních pár let o mnoho stoupl. Ve skutečnosti je odpočinek v Bangkoku a v celém Thajsku mimo sezonu mnohem levnější. Důvodem je především pokles cen letenek – poptávka přirozeně klesá, takže letecké společností musí snížit ceny, aby dosáhly maximální obsazenosti letadel. Ptáte se „Opravdu mohou turisté kvůli 30–40% úspoře z ceny letenky zavřít oči nad špatným počasím? V čem je pak krása dovolené?“ Faktem je, že pojem tropický déšť je mnohem děsivější svým hlasitým jménem než důsledky. Jen málo lidí ví, že srážky v hlavním městě se objevují obvykle po západu slunce a pohybují se v rozmezí 15–60 minut. Pokud se nějaký déšť vyskytne odpoledne, netrvá dlouho a po jeho skončení zem vyschne během půl hodiny. Jediným možným problémem spojeným s povětrnostním vlivem jsou povodně. Jak však ukazují dřívější zkušenosti, ne všechny části města jsou zaplaveny a hladina vody není tak vysoká a nebezpečná, jak se popisuje ve strašlivých zprávách. Takže pokud, že lidé do Thajska přijíždějí ne za plážovým odpočinkem, ale za kulturou či vzděláváním, je z hlediska rozpočtu období mimo sezonu poměrně dobrou volbou.

Nejlepší čas na prohlídku města

Výlety po Bangkoku jsou tak rozmanité a fascinující, že se zavděčí úplně každému. Například říční plavby na plovoucích restauracích nebo tradičních člunech přes staré kanály představují skvělou příležitost vcítit se do skutečné asijské atmosféry, prozkoumat nejmenší detaily starých čtvrtí a navštívit plovoucí trh (ten může být považován za plnohodnotný etnografický zájezd). Prohlídka starověkých chrámových komplexů a orientálních svatyní vám odhalí pravou duši na první pohled bezduchého a rušného Bangkoku. Mnoho muzeí a Národní galerie města vás seznámí s kulturou země. Samostatným exkurzním programem je návštěva Královského paláce s chrámem Smaragdového Buddhy, která končí v ohromující šperkovnici. Jedním z populárních způsobů rychloprohlídky hlavního města je výlet do „metra na obloze“, které ukazuje všechny krásy Bangkoku z ptačí perspektivy. Měli bychom však vzít na vědomí, že bez ohledu na to, jakou vyhlídkovou trasu si vybereme, pokud počasí nebude dobré, pak s největší pravděpodobností dojmy z výletu nebudou nejpůsobivější. Chcete-li tomu zabránit, zkuste plánovat kulturní program na pozdní podzim, zimu nebo první polovinu jara, kdy dochází k minimálním srážkám.

Chrámy v Bangkoku
Crámy v Bangkoku

Sezona slev a výprodejů

Thajsko je rájem opravdových shopaholiků. Můžete si zde koupit absolutně všechno – od thajských suvenýrů a značkových oděvů až po šperky se smaragdy a diamanty. V malých obchodech, na rozdíl od butiků a nákupních center, můžete či dokonce musíte vyjednávat a můžete dosáhnout snížení o 20–50 %. V nákupních centrech můžete očekávat výprodeje před čínským novým rokem (data se počítají podle lunárního kalendáře), na státní svátky a během dvouměsíčního letního období. Letní vyprodej se nazývá „Amazing Thailand Grand Sale“, jeho charakteristickým rysem je, že slevy se vztahují i na šperky, lázeňské služby, obědy a večeře v kavárnách a restauracích.

Central Embassy = obchodní středisko v Bangkoku
Central Embassy = obchodní středisko v Bangkoku

Sezona svátků a festivalů

Bangkok si oprávněně zaslouží titul kulturního hlavního města Thajska. Každoroční počet svátků a festivalů oslavovaných ve městě je tak obrovský, že ani nejdou spočítat. Státní svátky: 1. ledna – oficiální začátek nového roku, druhá lednová sobota – Den dětí, 16. ledna – Den učitelů, Nový měsíc (konec ledna–únor) – čínský nový rok, Nový měsíc třetího měsíce – buddhistický svátek Makha Bucha, 13. března – Národní den thajského slona, 6. dubna – Den Chakri dynastie, 13.–15. dubna – thajský nový rok „Songkran“, 5. května – Den korunovace v Thajsku, 15. den čtvrtého lunárního měsíce – náboženské svátky Visakha Bucha, první den úplného měsíce osmého lunárního měsíce – den založení buddhismu „Asahi Puja“, 12. srpna – narozeniny královny Sirikit, 18. srpna – Den vědy, 23. října – Den paměti krále Rámy V, 5. prosinec – narozeniny krále Ramy IX, 10. prosince – Den statní ústavy Thajska. Nejvýznamnějšími regionálními svátky v místním kalendáři událostí jsou „Loy Krathong“ slavený na počest bohyně vody (v den úplného měsíce 12 lunárních měsíců, festival thajského piva (od listopadu do ledna), slavnost složení přísahy (3. prosince) a vegetariánský festival (v říjnu).